Narodowe Czytanie 2019Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego Chrobry Głogów po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. Dziewiątego września 2019 r. wszystkie klasy spotkały się w auli, by razem przeczytać wybrane fragmenty ośmiu utworów:

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, zaproponowała do czytania „Nowele polskie”:

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta

Każda z klas szkoły podstawowej oraz liceum SMS Chrobry Głogów przedstawiła swoją interpretację jednej z poniższych lektur:

„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej

„Dym”  Marii Konopnickiej

„Katarynka” Bolesława Prusa

„Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza

„Orka” Władysława Stanisława Reymonta

„Rozdzióbią nas kruki, wrony…”  Stefana Żeromskiego

„Sachem” Henryka Sienkiewicza

„Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego

Na spotkaniu pojawiła się również prezentacja multimedialna dotycząca idei Narodowego Czytania oraz odczytany został list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników akcji. Poświadczeniem udziału w wydarzeniu była specjalna pieczęć, która została przybita w zeszycie każdego ucznia.

Podczas ogólnopolskiego finału Narodowego Czytania, który odbył się w minioną sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie, Para Prezydencka ogłosiła, że lekturą przyszłorocznej edycji wydarzenia będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024.